English
ثبت گارانتی
     عضویت
سبد خرید (0)
  مرکز دانش    اخبار    عکاسی و فیلمبرداری :: چند روش ساده برای حفظ سلامت دوربین جدید تان
 

  اخبار

دوربین فیلمبرداری HXR-NX5

کالا 2

  چند روش ساده برای حفظ سلامت دوربین جدید تان

شاخه : اخبار/عکاسی و فیلمبرداری   |  بازدید : 4635  |  نظرات : 0   |   | [809]
 

نگاه داری و تمیز کردن دوربین ها

 

تمیز کردن بخش بیرونی

 

اکثر افراد سعی می کنند دوربین شان را تمیز نگه دارند، اما مواقعی وجود دارد که دوربین در معرض چرک و گرد و خاک قرار می گیرد، مثلا زمانیکه در یک روز پاییزی و هوای مرطوب در حال فیلمبرداری و عکاسی باشید و با دستان گل آلوده دوربین را لمس کنید. یا اینکه در مکان های دیگری همچون پیست موتور سواری، مناطق بیابانی و یا پیست اسب سواری باشید، قاعدتاً، گرد و خاک و ذرات ریز خاک در اطراف پراکنده هستند و امکان نفوذ آنها به داخل و روی بدنه دوربین وجود دارد.

با این حال، دوربین تان کثیف خواهد شد، مهمترین نکته این است که قبل از برداشتن لنز یا باز کردن هر نوع پورت خروجی، دوربین را کاملا تمیز کنید. ابتدا باید از برداشتن ذرات چرک و کثافت بزرگتر شروع کنید، در صورت لزوم می توانید از یک پارچه نسبتا مرطوب استفاده کنید. از فشار غیر ضروری و زیاد پرهیز کنید و مواظب باشید با پاک کردن هر گونه چرک، روی بدنه دوربین خش وارد نکنید. زمانیکه پس مانده ها از روی دوربین پاک شد، نگاهی به اطراف بدنه انداخته و بخش های اتصالی و درز های دور از دید چشم را نیز بررسی کنید.

بعضی مواقع می توانید از یک دستگاه دمنده، فرچه یا حتی سشوار برای پاک کردن چرک استفاده کنید بدون اینکه کوچکترین خراشی به دوربین وارد کنید. بیشتر حواس خود را متمرکز کنید که روی صفحه نمایش، منظره یاب و لنز دوربین خراش ایجاد نکنید. استفاده از یک پارچه نخی نیز برای براق تر کردن سطح بدنه کارساز است.

 

 

نگاه داری و تمیز کردن دوربین ها

 

خشک کردن و هوا دادن

 

حتی اگر دوربین تان ضد آب باشد، و در معرض رطوبت و آب قرار گرفته باشد، باید بعد از فیلمبرداری و عکاسی آن را کاملا خشک کنید. برف و باران باریدن از مشکلات طبیعی هستند، اما شرایط جوی همچون مه، غبار و نم نم باران هم می تواند به دوربین تان آسیب وارد کند.

به محض اینکه وارد منطقه گرم، خشک وارد شدید، از یک پارچه برای خشک کردن دوربین و لنز استفاده کنید. درصورتیکه طی زوم کردن یا فوکوس کردن، لنز عقب و جلو شده است، مطمئن شوید که از پاک کردن کامل این سطوح نیز غافل نشوید.

مواظب باشید که سطح بدنه دوربین با موادی همچون نمک مرطوب نشود، و تصور کنید که آن هم یک نوع لکه معمولی است و بخواهید ان را پاک کنید، چراکه نمک می تواند آسیب جدی به دوربین وارد کند.

 

نگاه داری و تمیز کردن دوربین ها

 

قراردادن سرپوش بدنه و لنز

 

سرپوش لنز برای محافظت از سنسور دوربین در برابر نفوذ گرد و غبار است، لازم است زمانیکه از دوربین استفاده نمی کنید، آن را در جای خود قرار دهید.

در زمان تعویض لنز یا قراردادن دوربین در پوشش مخصوص خود، این کار را کمی با سرعت و در محیط به دور از گرد و غبار انجام دهید- مثلا این عمل را در ساحل باد خیز انجام ندهید. در هنگام تعویض مانت یا لنز دوربین، این لوازم را دم دست و نزدیک خود قرار داده، و عمل تعویض را با سرعت بیشتری انجام دهید و احتمال ورود گرد و خاک به داخل دوربین به حداقل برسد.

اگر تصمیم دارید در یک شرایط جوی خشن مثل ساحل در یک روز بادی یا مناطق بیابانی فیلمبرداری کنید، قبل از اینکه به آن محل بروید، لنز مخصوص را انتخاب کنید و تصمیم به تعویض بخش اپتیکالی نگیرید، مگر اینکه به یک محیط پاکیزه تر بروید و و از تمیز بدون دوربین خود اطمینان حاصل کنید.

 

 

نگاه داری و تمیز کردن دوربین ها

 

فعال کردن سیستم تمیز کننده خودکار سنسور

 

دوربین های دیجیتالی SLRs و کامپکت دارای سیستم های تمیز کننده داخلی سنسور هستند که می تواند سنسور یا فیلتر بالای آن را به ارتعاش دراورد و هر گونه گرد و غبار را از روی سنسور پاک کند.

معمولا زمانیکه دوربین خاموش یا روشن باشد، می توان این گزینه را فعال کرد.

 

 

نگاه داری و تمیز کردن دوربین ها

 

چک کردن و تمیز کردن سنسور

 

علیرغم سیستم تمیز کننده سنسور که قبلا به ان اشاره شد، برخی تجهیزات و لوازم جذب کننده چرک و کثافت وجود دارد که به دلیل فرم خاص شان، به بخش های غیر قابل دسترس تر وارد شده و کار نظافت را از سیستم تمیز کننده دوربین هم بهتر انجام می دهد. ساده ترین . بهترین روش این است که، مقداری پنبه را که اغشته به مایع تمیز باشد، در نوک چوب نازکی قرار داده و بخش های داخلی لنز و بدنه را تمیز کنید.

برای اطمینان از تمیز بودن سنسور، می توانید از یک سطح سفید و روشن مثل دیوار عکس گرفته و با دقت بررسی کنید که این تصویر در حالت 100% روی صفحه کامپیوتر نمایش داده شود. همچنین، می توانید کمی تصویر را تیره تر کرده یا اینکه کنتراست را بالا ببرید، تا هر گونه لک و نقطه سیاه قابل رویت شود. درصورتیکه باز هم لک وجود دارد، مجددا سنسور را تمیز کنید.

 

 

نگاه داری و تمیز کردن دوربین ها

 

استفاده از یک قلاب L شکل یا روکش

 

 

ممکن است زمانیکه دوربین را از قسمت بند آن می گیرید یا روی پای خود قرار می دهید، دچار ساییدگی در لبه های آن شود. همچنین احتمال ضربات ناگهانی نیز وجود دارد. همچنین روش سریع و ساده قراردادن دوربین تان روی یک سه پایه در هر دو حالت پرتره و لند اسکیپ، اکثر براکت های-L شکل می تواند حفاظت بیشتری را از دوربین به عمل بیاورد.

علاوه براین، برخی روکش های سیلیکونی در بازار وجود دارند که با کشیدن انها روی دوربین می توانید از آن محافظت کنید. درحالیکه این کار می تواند از هرگونه ساییدگی و خراش جلوگیری کند، اما شاید حین مرطوب شدن دوربین، قدرت چنگ زنی را کاهش دهد.

 

 

نگاه داری و تمیز کردن دوربین ها

 

تهیه یک کیف مناسب

 

بهترین روش برای حفاظت از دوربین در حین جابجایی، این است که دوربین را در یک کیف اراسته قرار دهید تا از هرگونه آسیب ناشی از ضربه یا سقوط ناگهانی جلوگیری شود. مطمئن شوید که دوربین بطور کامل در کیف جا شود، بدون اینکه لنز تحت فشار قرار گیرد، چراکه منجر به آسیب مانت و سیستم اپتیکال دوربین می شود. اگر دوربین به همراه لنز آن با فشار در داخل کیف قرار گیرد، آنقت بهتر است سیستم اپتیکال را برداشته و آن را با درپوش بدنه جایگزین کنید.

مطمئن شوید که کیف ضد آب باشد یا کاور ضد آب داشته باشد تا محتوای درون آن حتی در زمان بارندگی زیاد نیز خشک باقی بماند.

زمانیکه از دوربین استفاده نمی کنید، ایده خوبی است که آن را در یک کیف یا جعبه مناسب قرار دهید، چراکه این کار مانع از ورود گرد و خاک به داخل دوربین می شود.

 

 

نگاه داری و تمیز کردن دوربین ها

 

قراردادن هر گونه کاور خروجی

 

دوربین های انتها بلند دارای تعدادی پورت برای وارد کردن کارت حافظه و متصل کردن کابل می باشند. هر موقع که از آنها استفاده می کنید، مطمئن شوید که کاورهای پورت محکم در جای خود قرار گرفته باشند تا اتصالات از جزئی محافظت شود. حتی با این کار می توانید از ورود ذرات آب به داخل پورت ها نیز جلوگیری کنید.

 

 

نگاه داری و تمیز کردن دوربین ها

 

برداشتن لوازم جانبی

 

همواره لوازم جانبی را مثل کابل های USB جدا کنید. این کار موجب کاهش ریسک اعمال کردن نیروی آسیب دهنده به کفشک یا اتصالات می شود.

1393/10/14  ::  10:56        Like (1684)  
 
گزارش خطا : در صورتیکه در این صفحه با خطایی مواجه هستید ، آنرا به ما اطلاع دهید
 
  نظر خود را در مورد این مطلب وارد نمایید
   
ثبت نظر جدید نظر مرا ثبت کن
با توجه به اینکه نظرات شما با نام اصلی خودتان ثبت میگردد ، لذا خواهشمندیم تا در بکارگیری الفاظ و اصطلاحات و همینطور حفظ حریم شخصی افراد دقت لازم را مبذول نمایید ، چرا که این سایت هیچگونه مسئولیتی در قبال نظرات ثبت شده اعضاء خود نمی پذیرد و مسئولیت کلیه نظرات برعهده نویسنده می باشد.