English
ثبت گارانتی
     عضویت
سبد خرید (0)
  مرکز دانش    اخبار    عکاسی و فیلمبرداری :: چند نکته مهم برای بالا بردن عمر دوربین
 

  اخبار

دوربین فیلمبرداری HXR-NX5

کالا 2

  چند نکته مهم برای بالا بردن عمر دوربین

شاخه : اخبار/عکاسی و فیلمبرداری   |  بازدید : 6102  |  نظرات : 0   | [1056]
 

 

مطالعه دفترچه کاربری

 

به منظور جلوگیری از آسیب جدی و حفظ دوربین در شرایط نرمال – از نحوه افزایش عمر باتری گرفته تا پرهیز از اعمال حرارت بیش از اندازه به دوربین در زمان استفاده از نمای زنده (live view) – به کاربران پیشنهاد می شود ابتدا دفترچه راهنمای دوربین را مطالعه کنند، چرا که مملو از هشدار های لازم و توصیه های ارزشمند است.

 

دوربین را در معرض حرارت شدید قرار ندهید

 

این توصیه معمولا با فونت درشت در ابتدای هر دفترچه راهنمایی نوشته می شود. حرارت بیش از اندازه و دوربین های دیجیتالی هیچ نوع همخوانی با یکدیگر ندارند. حتی درصورتیکه به مدت طولانی دوربین خود را در خودرو روشن و بخش های خاصی از ماشین که حرارت تولید می کنند، قرار دهید، این ریسک وجود دارد که اجزاء پلاستیکی دوربین از شکل طبیعی خود خارج یا ذوب  شوند.

 

وصل کردن بند دوربین

 

درصورتیکه فرد حرفه ای هستید و یکبار هم دوربین از دستتان نیفتاده است، خوب، استفاده از بند دوربین را ضروری نمی دانید. بهرحال، وصل کردن بند دوربین می تواند از وارد شدن آسیب جدی و خرد شدن مغز دوربین دیجیتالی تان جلوگیری کند. شاید زمانیکه از دوربین روی سه پایه استفاده می کنید، این بند مزاحم کار کردن شما شود، اما از پرداخت هزینه اضافی برای تعمیر آن بهتر نیست؟

 

دو واژه مقاوم در برابر آب (water-resistant) و ضد آب بودن دوربین (waterproof) را با هم اشتباه نگیرید

 

شاید دوربین تان مجهز به تمامی تجهیزات جانبی (مثل حلقه O و درزبند) برای جلوگیری از وارد شدن آب به داخل آن باشد، اما طوری طراحی نشده باشد که به طور کامل در آب (ضد آب بودن) فرو برده شود.

بعید است چند قطره آب باران مشکلی ایجاد کند، اما از خیس کردن دوربین پرهیز کنید.  درصورتیکه دوربین مرطوب شد، هر چه سریعتر ان را با پارچه های نخی خشک کنید و تا زمانیکه لنز و بخش های اطراف مانت لنز کاملا خشک نشده است، لنز را عوض نکنید.

 

سعی کنید در بیشتر مواقع از صفحه اتصال (tripod plate) به دوربین و لنز یا battery grip استفاده کنید.

 

در صورتیکه دوربین از دستتان بیفتد، این لوازم جانبی می توانند لایه محافظتی مناسبی باشند و هزینه تعویض کردن شان هم به صرفه تر است.

هرگز دوربین را بدون روکش مخصوص از محیط سرد به محیط گرم جابجا نکنید

 

درصورتیکه در دمای پایین و فضای بیرون فیلمبرداری کنید و بعد دوربین را به فضای بسته و با حرارت بیشتر وارد کنید، ممکن است به اجزاء داخلی دوربین آسیب وارد کند. برای جلوگیری از این کار، قبل از بردن دوربین به محیط گرمتر، آن را در داخل کیسه پلاستیکی در بسته قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که درب کیسه کاملا بسته باشد تا عمل انقباض روی کیسه رخ دهد نه روی بدنه دوربین. زمانیکه دمای بدنه دوربین به حالت نرمال رسید، می توانید آن را از کیسه خارج کنید.

 

استفاده از فیلترهای UV مناسب بر روی لنز

 

به چند دلیل، فیلتر UV می تواند به عنوان لوازم جانبی ارزشمند جهت محافظت از لنز استفاده شود. عدم استفاده از فیلتر، ممکن است در زمان افتادن دوربین یا ضربه وارد شدن به آن، به حلقه فیلتر و اجزاء جلویی که فیلتر لنز روی آن قرار می گیرد، آسیب وارد شود.

استفاده از هود لنز (Lens hood) می تواند در ضربه هایی که به جلوی دوربین وارد می شود از آسیب دیدن لنز جلوگیری کند. یک فیلتر تمیز برای عکاسی در باران هم می تواند به شما کمک کند، و همچنین در هنگام عکاسی در نزدیکی ساحل می تواند از سوختگی شیشه لنز جلوگیری کند.

زمانیکه باد شدید می وزد، لنز دوربین را تعویض نکنید

 

بدیهی است، هر زمانی که بخواهید می توانید لنز دوربین را عوض کنید، اما اگر زمانی که باد شدید در حال وزیدن باشد و لنز دوربین را تعویض کنید احتمال اینکه گرد غبار و ذرات ریز وارد دوربین تان شود، افزایش یافته و در نهایت به سنسور دوربین یا (فیلترمحافظ در جلوی آن) آسیب برساند.

اگر در ساحل و یا در شرایطی که هوا غبار آلود است لنز دوربین را تعویض کنید، دوربین را در خطر انداخته اید. بهتر است چنین شرایطی را از قبل پیش بینی کنید و از یک لنز زوم مناسب استفاده کنید تا انعطاف بالاتری را برای فاصله کانونی و گزینه های کوچک و بزرگ کردن تصویر در اختیار تان قرار دهد.

 

لنز را نزدیک کیف دوربین تعویض کنید

 

هر چه اجزاء حساس دوربین شما از فاصله بیشتری بیفتد، در نهایت احتمال خرابی و متقبل شدن هزینه تعمیر هم بالا می رود، که حتی ممکن است قابل تعمیر نباشد و مجبور شوید برای جایگزین کردن آن قطعه، هزینه بالایی بپردازید. سعی کنید دوربین را بر روی میز یا به صورت نشسته بر روی زمین تعویض کنید و این کار را در داخل کیف دوربین و یا درست در بالای ان انجام دهید. هیچوقت ایستاده لنز دوربین را تعویض نکنید، مگر اینکه به خودتان مطمئن هستید که به هیچ عنوان دوربین را نخواهید انداخت.

وقتی از حالت Live View دوربین استفاده می کنید به مدت طولانی دوربین را رو به خورشید نگیرید

 

با اینکه استفاده از نمای زنده – Live View زمانی که می خواهید رو به خورشید عکاسی کنید برای سلامت چشمان شما بهتر است (به دلیل برخورد مستقیم نور خورشید به لنز استفاده ازمنظره یاب اپتیکال (ویزور) می تواند برای سلامت چشم مضر باشد)، اما این کار می تواند برای مدت طولانی به دوربین شما آسیب برساند. همان قدر که نور مستقیم خورشید می تواند برای چشم مضر باشد برای دوربین هم می تواند مضر باشد.

در دوربین های DSLR، آینه ای در مقابل سنسور دوربین وجود دارد که تصویر را به سمت منظره یاب یا Visor هدایت می کند و تا لحظه ای که می خواهید عکس بگیرید، از برخورد نور مستقیم به سنسور جلوگیری می کند.

اما در حالت Live View، آینه جلوی سنسور بالا رفته و درب شاتری هم که در مقابل سنسور است کنار می رود تا نور مستقیماً به سنسور برخورد کند و برای شما در داخل LCD نمایش داده شود.

اگر این میزان نور در کسری از ثانیه به سنسور دوربین برخورد کند، مشکلی ایجاد نمی کند، اما هرچه سنسور دوربین به مدت طولانی تری در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد، احتمال صدمه دیدن آن بیشتر خواهد شد. حتی ممکن است پرده های شاتر دوربین(در صورتی که آینه مقابل آن بالا رفته است) بر اثر تابش مستقیم نور خورشید بسوزد، بنابراین تا جایی که می توانید سریع عکس خود را بگیرید.

هر چه لنز بزرگتر باشد، خورشید هم در داخل کادر بزرگتر خواهد بود، و تأثیر حرارت آن هم به همین مقدار بالاتر خواهد رفت و احتمال ذوب شدن اجزاء داخلی دوربین بیشتر می شود.

قبل از جابجایی لنز، دوربین را خاموش کنید

 

بعضی عکاسان با دوربین روشن لنز را تعویض می کنند، اما ما پیشنهاد می کنیم قبل از تعویض لنز، دوربین را خاموش کنید. این کار ساده ایست که دفترچه راهنما های دوربین ها هم آن را توصیه کرده اند. وقتی دوربین روشن باشد، سنسور آماده عکاسی است و اگر لنز را باز کنید احتمال بیشتری وجود دارد که بر روی سنسور و لنز گرد و غبار بنشیند.

علاوه بر این وقتی دوربین را خاموش کرده اید، بعد از روشن کردن دوربین عملیات تمیز کردن سنسور انجام می شود (مگر اینکه خودتان این عملیات را غیر فعال کرده باشید) که به پاک کردن گرد و غبار از روی سنسور کمک می کند. وقتی می خواهید لنز دوربین را عوض کنید ترجیحاً سر دوربین را پایین نگه دارید، با این کار احتمال نشستن گرد و غبار بر روی سنسور کمتر می شود.

 

اگر قصد ندارید برای مدت طولانی از دوربین استفاده کنید، باتری را در داخل آن نگذارید

 

حتی اگر دوربین خاموش باشد مقدار کمی جریان برق از باتری به دوربین منتقل می شود. این تخلیه بار الکتریکی ممکن است سبب کمتر شدن طول عمر باتری شود. باتری ای که کاملاً شارژ شده را هم کنار نگذارید، این کار هم از عمر باتری کم می کند.

وسایل عکاسی خود در داخل کیف دوربین نگهداری کنید

 

بدیهی است، اما ضروری. سعی کنید در داخل خانه هم وسائل عکاسی خود را در داخل یک کیف ایمن و محکم نگهداری کنید. وقتی در حرکت هستید، استفاده از یک کیف کوله پشتی می تواند راحت تر باشد، اگر می خواهید با هواپیما سفر کنید بهتر است به اندازه کیف دوربین خود توجه کنید. در این مورد به نکته بعدی توجه کنید…

 

در زمان سفر با هواپیما، کیف دوربین خود را به انبار توشه هواپیما نسپارید

 

هیچوقت دوربین یا لنز خود را در داخل کیفی نگذارید که می خواهید به دست هواپیما بسپارید، مگر اینکه می خواهید در مقصد، ساکی پر از شیشه شکسته تحویل بگیرید. وسایل غیر شکستنی (مانند سه پایه، شاتر بیسیم، کابل فلاش، شارژ و…) اگر لا به لای لباس هایتان قرار گیرند مشکلی پیش نمی آید، ولی همیشه دوربین، لنز، فیلتر ها و فلاش های خود را در داخل کیفی که با خود حمل می کنید بگذارید.

بطور مرتب دوربین خود را تمیز کنید

 

اگر عکاس حرفه ای یا نیمه حرفه ای نیستید که از دوربین خود به شدت کار می کشند، باید به دوربین خود برسید و هر چند وقت یک بار آن را تمیز کنید. اگر دوربین خود را به صورت مکرر تمیز کنید عمر آن را بیشتر کرده اید.

با استفاده از دستگاه های مکنده دستی اطراف دکمه ها ومنظره یاب دوربین خود را تمیز کنید. استفاده از پارچه نخی برای تمیز کردن و زدودن گرد و غبار از روی LCD مناسب است. قطعاً برای تمیز کردن لنز پیشنهاد می کنیم که از پارچه ماکروفیبر استفاده کنید، اما بهتر است قبل از آن از دستگاه های مکنده دستی استفاده کنید و گرد و خاک را از روی لنز پاک کنید و بعد از آن از پارچه ماکروفیبر استفاده کنید.

یادتان نرود که محل اتصالات الکتریکی روی دوربین و لنز را هم تمیز کنید تا از مشکلات احتمالی ارتباطی بین دوربین و لنز جلوگیری کنید: باتری دوربین را در بیاورید، دوربین را به سمت پایین بگیرید و با استفاده از پارچه پاک کننده لنز قسمت های طلایی رنگ زیر باتری در دوربین که واسط ارتباطی باتری با دوربین هستند را تمیز کنید. و در نهایت، با دقت بالا و با استفاده از وسائل مخصوص می توانید سنسور دوربین خود را تمیز کنید.

نرم افزار دوربین (Firmware) خود را به روز کنید

 

معمولاً شرکت های سازنده دوربین های DSLR هر چند وقت یک بار نرم افزار های دوربین را تحت عنوان Firmware به روز می کنند، معمولاً در ماهی که دوربین جدیدی از هر شرکت وارد بازار می شود، برای دوربین های قدیمی تر نسخه جدیدی تولید می شود. با به روز کردن نرم افزار دوربین می توانید از معایب احتمالی دوربین جلوگیری کنید و یا حتی قابلیت های جدیدی به دوربین خود اضافه کنید، مانند دقت و سرعت بالاتر در فوکوس کردن.

مرتب به وب سایت شرکت سازنده دوربین خود سر بزنید و در مورد آخرین نسخه نرم افزار دوربین خود تحقیق کنید، و آخرین نسخه آن را با نسخه ای که در دوربین شما نصب شده است مقایسه کنید. اگر لازم دیدید با کمک گرفتن از دفترچه راهنمای دوربین، نرم افزار دوربین خود را به روز کنید.

اگر به روز شدن دوربین را خیلی حیاتی و بحرانی ندیدید، پیشنهاد می کنیم چند روز از آمدن Firmware جدید برای دوربین خود صبر کنید و بعد آن را دانلود و بر روی دوربین خود نصب کنید، تا اگر مشکل احتمالی ای در Firmware وجود داشت در این چند روز برطرف شود.
1393/11/26  ::  11:42        Like (2145)  
 
گزارش خطا : در صورتیکه در این صفحه با خطایی مواجه هستید ، آنرا به ما اطلاع دهید
 
  نظر خود را در مورد این مطلب وارد نمایید
   
ثبت نظر جدید نظر مرا ثبت کن
با توجه به اینکه نظرات شما با نام اصلی خودتان ثبت میگردد ، لذا خواهشمندیم تا در بکارگیری الفاظ و اصطلاحات و همینطور حفظ حریم شخصی افراد دقت لازم را مبذول نمایید ، چرا که این سایت هیچگونه مسئولیتی در قبال نظرات ثبت شده اعضاء خود نمی پذیرد و مسئولیت کلیه نظرات برعهده نویسنده می باشد.